4 maja to data szczególna dla całego środowiska pożarniczego.
Strażacy zawsze brali aktywny udział w życiu naszej firmy i jej załogi. Walka z żywiołem oraz ochrona tego co najważniejsze – życia, zdrowia i mienia załogi oraz przedsiębiorstwa to Wasz cel nadrzędny. Spełnianie wymagań i oczekiwań sprawia, że jesteście obdarzeni najwyższym uznaniem i zaufaniem społecznym. To oczywisty powód do dumy. Niech ta w pełni zasłużona opinia towarzyszy Państwu każdego dnia, a wspaniała postawa, zaangażowanie i ofiarność będą wzorem dla innych.
Z okazji Dnia Strażaka przekazujemy wszystkim naszym Strażakom najserdeczniejsze gratulacje i pozdrowienia. Życzymy wiele satysfakcji i zadowolenia z wykonywanych obowiązków zawodowych jak i społecznych, a także wszelkiej pomyślności osobistej.
Tak na marginesie, z wielkim niepokojem już od kilku lat obserwujemy marginalizowanie oficjalnej daty święta strażaków przez zarządzających firmą i obszarem. Szkoda, że są w firmie wydarzenia, które mają odpowiednią oprawę i rangę, a niestety święto strażaków przez niektórych powoli zostaje zapominane.
Nie wiem jak opisać stan trwających negocjacji płacowych w spółkach. W poprzednich biuletynach pisaliśmy o szansach, o nadziejach na porozumienia. W tej chwili jesteśmy w sporze zbiorowym w Orlen Laboratorium, w pozostałych spółkach w najbliższych dniach mamy odbyć kolejne spotkania, jednak nieoficjalne informacje docierające ze spółek nie napawają optymizmem. Szanse, nadzieje i optymizm powoli gasną.
A teraz dobre informacje dla posiadaczy pracowniczych kart rabatowych na zakupy dokonywane na naszych stacjach paliw. Nasza inicjatywa z przed kilku lat przeszła kolejną modyfikację. Tym razem nie ograniczyło się to tylko do zwiększenia uprawnionych do korzystania z rabatów (dołączyli pracownicy spółek „wnuczek”), ale nastąpiło także zwiększenie wysokości rabatu na paliwo, doszły rabaty na towary poza paliwowe, a także zmniejszono opłatę za wyrobienie karty.
No fajnie, jednak przed naszą organizacją kolejne wyzwania dotyczące tego tematu, po raz kolejny podejmujemy próbę włącznie w system rabatowy emerytów i rencistów. Jesteśmy po spotkaniu z pracownikami Biura Relacji Społecznych, gdzie wspólnie szukamy sposobu formalnego włączenia tej grupy do programu.
Formalnych przeszkód jest niestety dość sporo, co nie oznacza, że nie da się przez nie przebrnąć.
Kolejny temat to tegoroczny Dzień Chemika. Pytacie kiedy? Jak będzie obchodzony? Czy obejmie grupę Orlen? itd.
Z mediów dowiedzieliśmy się, że będzie to 11 czerwca. Z mediów dowiedzieliśmy się, że będzie tzw. Orlen Olimpiada, do uczestnictwa w której trwają zapisy.
Poza tym nie wiemy nic, a plotki które do nas docierają powodują u nas tzw. gęsią skórkę.
Zaniepokojeni takim stanem rzeczy wspólnie z MZZPRC jak i OM NSZZ Solidarność wystosowaliśmy do pracodawcy pismo, a oto jego fragmenty:
Dotyczy: organizacji i zachowania nazwy ,,Dzień Chemika”.
Corocznie od wielu lat w pierwszych dniach czerwca obchodzone było w naszej Firmie święto branżowe pod nazwą ,,DNI CHEMIKA”. Wydarzenie to, a szczególnie jego wieloletnia nazwa bardzo mocno zakorzeniła się w świadomości pracowników i mieszkańców Płocka. Niestety od dwóch lat Zarząd ORLENU pod kierownictwem poprzedniego Prezesa Jacka Krawca zaczął tej nazwy unikać uznając, że stosowną nazwą będzie ORLEN OLIMPIADA.
Organizacje Związkowe w swoich corocznych pismach wskazywały, że w żaden sposób nie są przeciwne temu, aby naszemu branżowemu świętu, jakim są dla pracowników DNI CHEMIKA towarzyszyły różne zawody sportowe, czy inne tego typu formy rywalizacji pracowniczej oraz wydarzenia kulturalno-rozrywkowe, np. koncerty muzyczne.
Patrząc na obchody DNI CHEMIKA historycznie, ich formuła miała różny charakter: pikniki dla pracowników i ich rodzin, różne zawody sportowe dla dorosłych i dla dzieci, mecze piłki nożnej Zarząd - Pracownicy, koncerty zespołów muzycznych na płycie stadionu, wspólne świętowanie z miastem w ramach Dni Historii Płocka, koncerty w amfiteatrze, przyznawanie i wręczanie tytułów ,,zasłużony pracownik”, itp., jednak zawsze wszystko odbywało się pod nazwą i w ramach DNI CHEMIKA. Dlatego też po dwóch latach unikania tej nazwy przez poprzednie władze Spółki, co było źle odbierane przez pracowników, zwracamy się o przywrócenie nazwy DNI CHEMIKA, a dopiero w ramach takiej nazwy zorganizowanie różnych wydarzeń kulturalno-sportowo-piknikowych integrujących Załogę ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki pracy pracowników systemu zmianowego.
Przy tej okazji pragniemy zwrócić również uwagę na fakt, że w ostatnich dwóch latach mieliśmy bardzo wiele skarg od pracowników i sami jako uczestnicy byliśmy naocznymi świadkami ogromnych kolejek pracowników do strefy cateringowej, co w poprzednich latach nigdy nie występowało. Aby każdy z pracowników przychodzących na stadion ze swoją rodziną mógł godnie spędzić te chwile z najbliższymi i ze swoimi kolegami z pracy, takie sytuacje nie powinny występować.
Ze względu na ważność spraw, a także aby powyższe zagadnienia szczegółowo omówić na żywo, wnosimy o zorganizowanie spotkania w tej sprawie.
W ubiegłym tygodniu odbyło się w Orlenie spotkanie w sprawie procedury przyznawania pracownikom produkcji premii w miesięcznym systemie premiowania. Co pewien czas proces premiowania na produkcji wzbudza dyskusję, a dzieje się to zazwyczaj po klasycznym błędzie pracodawcy, który to wprowadza nowe rozwiązania w administrowaniu procesem przyznawania premii, testuje je, a potem dziwi się, że są różne reakcje pracowników.
Tak jest i tym razem, bez konsultacji ze związkami bez żadnej praktycznie informacji wprowadzono aplikację obsługującą proces premiowy i co? – Na reakcje nie trzeba było długo czekać i była ona łatwa do przewidzenia. Zanim system został dobrze przetestowany, znalazła się grupa nacisku, która dla zasady jest wstanie walczyć z każdym praktycznie systemem bez względu czy jest dobry czy zły.
Nie oceniamy w tej chwili nowego rozwiązania, bo nie za bardzo go znamy, nie boimy się jednak nowinek, które mogą wpłynąć na usprawnienie procesu pod jednym podstawowym warunkiem, że nie spowoduje on obniżenia premii poszczególnych pracowników.
Na spotkaniu strona pracodawcy przedstawiła (niestety naszym zdaniem za późno) intencje i potrzeby wprowadzenia nowej aplikacji, jak również dane dotyczące wysokości średniej premii w poszczególnych obszarach produkcji w ostatnich trzech latach, czyli mniej więcej za okres, w którym wprowadzano z różnym skutkiem nowinki w administrowaniu funduszem.
Lekkie było zdziwienie niektórych uczestników spotkania, kiedy okazało się, że właśnie w ostatnich latach nastąpił w wielu obszarach wzrost średniego poziomu premii, ze znacznie większą częstotliwością przyznawane są także premie powyżej 10%, znacznie zmniejszyła się ilość osób składających odwołanie.
W sprawie tej odbędą się kolejne konsultacje z większymi grupami pracowników, a jaki będzie ich efekt? Czy system będzie wdrożony? – o tym będziemy informować.
Trwa proces tegorocznych podwyżek uznaniowych w Orlenie.
Same podwyżki, to oczywiście dość miły proces z perspektywy beneficjentów, niestety obarczony wadami znanymi z poprzednich podwyżek uznaniowych. Trudno już dziś ocenić cały proces, bo jest on rozciągnięty w czasie, jednak pewne uwagi niestety podobne jak w poprzednich latach już do nas napływają – zastrzegam, że nie dotyczą one wszystkich obszarów. Chodzi szczególnie o brak transparentności (tzw. podwyżki po cichu) – brak ogólnej informacji o procesie podwyżek i niestety najbardziej drażliwy temat, kolejne podwyżki uznaniowe kierowane do tych samych pracowników, zdarza się, że po trzy z rzędu.
Do oceny całego procesu wrócimy po jego zakończeniu.
Robi się coraz fajniejsza aura sprzyjająca rozrywce i integracji na powietrzu – nie dziwią nas zatem zapytania naszych członków Związku o tegoroczne imprezy integracyjne. Uspokajamy więc, że tak jak w latach poprzednich, Zarząd naszej organizacji podjął decyzję o zorganizowaniu dwóch imprez integracyjnych dla naszych członków Związku.
Już dziś możecie planować, do czego serdecznie zapraszamy, uczestnictwo w imprezach: 24 czerwca lub 2 września.
Już od poniedziałku rozpocznie się dystrybucja wejściówek na pierwszą imprezę.
Koszt zaproszenia dla członka związku 25 zł dla osoby towarzyszącej 50 zł.
Opracował:
Mariusz Konopiński