Dziś krótkie dwa tematy związane ze służbą zdrowia:
CM Medica to jedna z nielicznych spółek, w której w tym roku nie udało się uzgodnić porozumienia płacowego. Nie udało się, bo pracodawca po raz kolejny już ( kilka lat ) nie widzi potrzeby dokonania systemowych zmian płac pracowników.
Pisaliśmy już o „dobrej zmianie”, jaka dotarła do pracowników Spółki wraz ze zmianą właściciela. Zmiana w kwestiach wynagrodzeń ( brak podwyżek, złe zmiany w systemie premiowym ) to elementy, które mocno rzutują na naszą negatywną ocenę zmiany właściciela po kątem spraw pracowniczych. Dodając widoczne opóźnianie negocjacji płacowych zarówno na samym początku procesu jak i procesu sporu zbiorowego, nie można się dziwić, że biorąc pod uwagę wymienione kwestie, organizacje związkowe działające w Spółce ( MBZZ, OM Solidarność ) są zdeterminowane i różnymi sposobami tegoroczny spór zbiorowy chcą doprowadzić do finału korzystnego dla pracowników.
Nie powiodły się bezpośrednie negocjacje z pracodawcą, nie powiodły się negocjacje w trakcie pierwszego etapu procedury sporu zbiorowego, nie udało się uzgodnić osoby mediatora, jesteśmy zatem na etapie wskazania mediatora przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Przystępujemy zatem do kolejnej, ostatniej już prawnie przewidzianej szansy na zawarcie porozumienia.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe rozmowy, oceniając je pod względem propozycji pracodawcy, a przede wszystkim braku woli właściciela, który woli czysty zysk wypracowany przez pracowników Spółki w kwocie kilku milionów złotych przelać na własne konto i przy okazji dostać jeszcze jakąś tam nagrodę medialną, nie widzimy większych szans na koncyliacyjne załatwienie sprawy podwyżek dla pracowników CM Medica. Co zatem dalej? – czekamy na mediatora, przygotowujemy się także na różne inne warianty, także na te, które zgodnie z prawem pozwolą nam zorganizować akcję strajkową.
Kolejny temat też medyczny, na pierwszy rzut oka nie związany z poprzednim ale nie do końca, ponieważ Spółka, o której pisaliśmy przed chwilą w kontekście spraw pracowniczych jest także usługodawcą dla wielu Spółek naszej Grupy Kapitałowej.
Docierające do nas sygnały od naszych członków związku w Spółkach, od naszych Przewodniczących oddziałowych, czy praktycznie co roku od naszych Delegatów na Konferencjach, obligują nas do szerokiej oceny opieki medycznej w Spółkach i nie chodzi tu tylko o ocenę bezpośredniej obsługi nas przez usługodawców ale także o to, co w tej dziedzinie oferują nam poszczególni pracodawcy:
Jakie mamy pakiety świadczeń? Jakie konkretne świadczenia? Za jaką opłatą? Jak to wygląda u poszczególnych pracodawców? Jak duże są różnice pomiędzy pracodawcami? Czy wszyscy pracodawcy zasługują na miano pracodawcy przyjaznemu pracownikowi w kontekście opieki zdrowotnej?
Chcemy dokonać głębokiej analizy, a na jej podstawie podejmiemy działania zmierzające m.in. do ujednolicenia świadczeń, jednakowej informacji o przysługujących pracownikom uprawnieniach, czy też kwestii opłat.
Aby jednak odpowiedzialnie podjąć takie działania nasza organizacja związkowa wystąpiła do pracodawców w Spółkach, które obejmujemy naszą działalnością o przedstawienie nam konkretnych informacji, które będą stanowiły wsad dla naszych kolejnych procesów związanych z szeroko rozumianą opieką medyczną.
Oto treść pisma:
W związku z Art. 28 Ustawy o związkach zawodowych z 23 maja 1991 r. wnosimy o przekazanie nam informacji dotyczącej opieki medycznej pracowników Spółki, tj.:
Opracował:
Mariusz Konopiński