BIULETYN INFORMACYJNY
08 lutego 2024

 

Dzisiejszy Biuletyn rozpoczniemy od negocjacji płacowych. Jak zapewne wszyscy wiecie, tegoroczne negocjacje mamy już prawie za sobą. Rekomendacje jakie otrzymały Spółki Grupy Kapitałowej pozwoliły na sprawne i rzetelne rozmowy. Tym razem podejście we wszystkich Spółkach było identyczne jak w ORLEN S.A., zarówno w zakresie wysokości jak i terminu obowiązywania podwyżek, nagród świątecznych oraz benefitów. Niestety z przykrością musimy stwierdzić, że jedna ze Spółek GK – PGNiG Obrót Detaliczny „wyłamała się” z części rekomendacji. W Spółce tej działamy od pewnego czasu i z tego tytułu uczestniczyliśmy w negocjacjach. Odbyły się dwa spotkania negocjacyjnie, w których stanowisko Zarządu Spółki było takie, że podwyżki obligatoryjne oraz uznaniowe będą obowiązywały zgodnie z rekomendacjami, natomiast w porozumieniu zostanie zapisana tylko jedna nagroda świąteczna wypłacona w marcu. Rozmowy dotyczące grudniowej nagrody, karty zakupowej 700 zł oraz doładowania konta na platformie kafeteryjnej 200 zł, zostaną przesunięte w czasie na drugą połowę roku i zależeć będą od kondycji firmy. Nasza organizacja jako jedyny Związek Zawodowy działający w tej Spółce nie zgodził się na podpisanie takiego porozumienia. Decyzję naszą utwierdził fakt, że Spółka jest w stabilnej sytuacji, kiedy Prezes Zarządu rozpoczynając spotkanie przedstawił stronie związkowej nowo powołanego kolejnego członka Zarządu w randze Wiceprezesa. Aktualnie Zarząd Spółki od końca stycznia stanowi pięcioosobowy skład (Prezes i czworo Wiceprezesów). Komentarz do tej sytuacji zostawiamy już samym Pracownikom.

 

Kolejnym tematem dzisiejszego Biuletynu są informacje na temat problemów z zaparkowanymi pojazdami przy zatokach autobusowych przy bramie nr 2. W ubiegły czwartek obyło się w tej sprawie spotkanie Zarządu Komunikacji Miejskiej w Płocku z przedstawicielami Związków Zawodowych, Biura Relacji Społecznych, Biura Techniki oraz Pani Rzeczniczki ds. Społeczności Lokalnych ORLEN S.A. 2 Prezes Komunikacji Miejskiej poprosił o wsparcie w akcji informacyjnej dotyczącej złego parkowania, które uniemożliwia wjazdu autobusami. Nikomu nie zależy na uporczywym wystawianiu mandatów, dlatego już dziś apelujemy o rozwagę w tej sprawie. Ponadto nasza organizacja złożyła wniosek do Biura Relacji Społecznych, o rozważenie wprowadzenia benefitu polegającego na dofinasowaniu przejazdów autobusami KM wszystkim Pracownikom Grupy Kapitałowej. Wiele mówi się o zatłoczonych miastach oraz stosowanych metodach służących rozładowaniu korków i zatłoczonych parkingów. Jednym z rozwiązań jest darmowa komunikacja miejska, dlatego uważamy, że wniesiony przez nas postulat w dużej mierze zniweluje opisany wyżej problem, a zarazem będzie ciekawym, kolejnym benefitem jaki Grupa Kapitałowa oferowałaby swoim Pracownikom. O rozwoju sytuacji dotyczącej tego postulatu będziemy informowali Was na bieżąco.

 

Kończąc dzisiejszy Biuletyn po raz kolejny chciałbym zachęcić wszystkie nasze członkinie i członków do wzięcia udziału w akcji na rzecz bezdomnych zwierzaków z płockiego schroniska. Czas trwania zbiórki potrzebnej karmy oraz rzeczy to 19.02 - 15.03.2024 rok. O wszystkim dowiecie się z załączonego plakatu. Jeszcze raz mocno zachęcamy do udziału w zbiórce. Na tym kończymy dzisiejsze informacje oraz życzymy udanego i słonecznego weekendu. Natomiast wszystkim pracownikom, którzy w tym czasie pracują, życzymy spokojnej i bezpiecznej pracy.

 

Przygotował: Michał Umiński – Wiceprzewodniczący Związku.